Grad 172
9264 Grad
Gasilsko društvo se je ustanovilo leta 1922 z imenom Gornja Lendava in pod tem imenom delovalo vse do leta 1952, ko se je naselje preimenovalo v Grad.
Ime Gornja Lendava zasledimo že v 14. stoletju, pred tem pa je bil kraj v 12. stoletju zapisan kot Lyndua in do 14. stoletja kot Lyndwa.
Idejo za ustanovitev gasilskega društva je izrazil tamkajšnji gostilničar Alojz Maršik in k temu pritegnil tudi tamkajšnjega učitelja K. Berdona, Franca Krpiča, Antona Moršiča in Jakoba Pokliča. Ustanovni zbor društva so sklicali 15. septembra 1922 v gostilni Maršik.
Do tedaj je pri nas delovala požarna bramba (predpis Avstroogrske!), ki pa ni bila uspešna, saj je bila sestavljena vedno iz drugih vaščanov, ki jih je določil župan.
Ustanovnega zbora se je udeležilo 24 članov, ki so sprejeli Pravila gasilske organizacije Jugoslovanske gasilske zveze ter svečano prisegli. Pravila je društvo poslalo v potrditev Velikemu županu mariborske oblasti.
Ob ustanovitvi je društvo razpolagalo z enoosno ročno brizgalno in nekaj metrov cevi.
Upravni odbor društva je bil v naslednji sestavi:
Po nekaj letih je društvo dobilo štirikolesno ročno brizgalno in nekaj opreme, ki jo je plačala občina. Društvo se je leta 1924 vključilo v Gasilsko župo Strukovci, leta 1933 se je preimenovalo v četo, leta 1934 pa je postalo član Gasilske zajednice Dravske banovine.
Leta 1934 je društvo dobilo v dar od takratnega veleposestnika Hartnerja parcelo za gasilski dom oziroma orodjarno, nakar so začeli z gradnjo in ga leta 1936 tudi dokončali, predali namenu in tudi blagoslovili. Bil je eden najlepših v tistem času.
Na občnem zboru leta 1937 je postal poveljnik Teodor Frumen, predsednik pa Alojz Maršik. Med okupacijo je delo društva zamrlo.
Po letu 1945 je poveljstvo prevzel J. Kerec, ki je skupaj z Maršikom postavil društvo spet na noge. Nato se je spet menjalo vodstvo in poveljstvo je prevzel Franc Semler, za njim pa Rafael Slamar. V tem času so se nabavile motorne črpalke: Savica 2x, Ziegler, Gasilsko Vozilo UAZ ter gasilska avtocisterna TAM 5000 - s 5000 lit. vode.
Leta 1993 je poveljstvo prevzel Milan Špilak, predsednik pa je postal Ludvik Kočar. Društvo je začelo delovati s štirimi desetinami, med njimi tudi mladinsko – ženske ter pionirji. Po uspeli prireditvi Borovega gostüvanja se je prizidala gasilska dvorana, leta 2000 je sledil nakup novega orodnega vozila Mercedes 4x4, v letu 2003 pa še prevzem nove gasilske avtocisterne Mercedes s 5000 litri vode ter visoko tlačno črpalko Ziegler.
Trenutno društvo nabavlja novo zaščitno opremo ter skrbi za pomladitev in izobraževanje društva.
Milan Špilak
POSODOBITEV V PRIPRAVI