Gledate na rabljene in odvečne predmete kot na odpadke?
Ali pa jih vidite kot priložnost, da jih lahko v enaki obliki uporabi nekdo drug oz. se jim s prenovo omogoči novo življenje?
Zbornica komunalnega gospodarstva navaja, da v Sloveniji vsako leto zavržemo več kot 4 milijone ton odpadkov. Vsak od nas zavrže na leto več kot 400 kg odpadkov, od tega je kar petina hrane in veliko stvari, ki so še uporabne. Podjetje Saubermacher - Komunala Murska Sobota d.o.o., v svojem letnem poročilu o Gospodarnem ravnanju z odpadki v letu 2017, navaja, da je bilo 1.291,4 ton kosovnih odpadkov.
Preprečevanje nastajanja odpadkov je zato v Sloveniji (in tudi v Evropski uniji) že dolgo prioriteta. Vsako leto nastajajo pobude za nove načine promocije zmanjševanja odpadkov, ponovne uporabe izdelkov in recikliranja materialov.
Namesto, da bi stvari kupili, uporabili in zavrgli, lahko posamezniki uberemo nov, učinkovitejši pristop, ki omogoča bolj trajnostno rabo izdelkov. Izdelke, ki za nas predstavljajo odvečno blago, čeprav so še funkcionalno uporabni lahko podarimo, recikliramo ali jih obnovimo in ponovno uporabimo.
Če nimate časa, volje ali idej, kaj bi naredili s pohištvom, ki vam ni več všeč, hkrati pa se vam zdi nesmiselno kupovati novega, lahko poiščete nekoga, ki ponuja storitev obnove starejšega pohištva. Za vdihovanje novega življena v stole, sedežne garniture, kotne klopi, omare, kredence ipd., se lahko obrnete tudi na Društvo za varovanje okolja – REC, socialno podjetje.
Dejavnost ponovne uporabe in obnavljanja starejšega pohištva izvaja Društvo REC v Murski Soboti, na Slovenski ulici 34 (pritlični prostori Hotela Zvezda). Na društvo se lahko obrnete tudi, če imate doma odvečne kose pohištva in drugo opremo za dom, ki je še funkcionalno uporabna, pa ne veste kam z njimi (pokličite na 040-800-694).
Ponovna uporaba ima namreč ekonomske, socialne in okoljske učinke: manj odloženih odpadkov na odlagališčih, podaljšanje življenjske dobe izdelkov, s čimer se varujejo naravni viri, ustvarjanje novih delovnih mest in možnosti za usposabljanje, promocija obrtnih poklicev, ki so v Sloveniji že skoraj izumrli ipd.
S tem, ko spoznavamo alternativne možnosti reševanja problematike odpadkov in onesnaževanja življenjskega okolja, se lahko odločamo za pozitiven odnos do reciklaže ter ekološko odgovorno in angažirano vedenje.