Grad 172
9264 Grad
Aktivna mobilnost pomaga preprečevati kronične bolezni, krepi duševno zdravje, zmanjšuje hrup in onesnaženost okolja. Poleg tega zmanjšuje tudi prometne zastoje, omogoča več javnega prostora in spodbuja varnejša, bolj zelena in za življenje primernejša ter privlačnejša mesta. Redna telesna dejavnost zmerne intenzivnosti – kot je hoja, kolesarjenje ali ukvarjanje s športom – ima pomembne koristi za zdravje. V vseh starostnih obdobjih koristi telesne dejavnosti pretehtajo morebitna tveganja, kot so na primer poškodbe pri nesrečah. Vsaka telesna dejavnost je boljša kot nobena. Z bolj aktivnim načinom življenja čez dan – na preproste načine – lahko ljudje relativno enostavno dosežejo priporočeno raven telesne dejavnosti.
Kolesarjenje je odlična izbira za aerobno telesno dejavnost, saj so med vožnjo obremenjene večje mišične skupine. S hitrostjo, zahtevnostjo ali naklonom lahko enostavno stopnjujemo intenzivnost vadbe, poleg tega pa kolesarjenje v naravi še dodatno vpliva na boljše počutje in razpoloženje. V primeru bolečin v sklepih, je kolesarjenje lahko tudi prijetnejša oblika vadbe kot npr. sama hoja ali tek.
Kolesarjenje v različnih okoljih in za različne namene
Kje lahko kolesarimo?
Namen kolesarjenja:
Varnost je vedno na prvem mestu
Če je vaše kolo čez zimo samevalo v kolesarnici, je zdaj pravi trenutek za pregled kolesa. Pred prvo vožnjo se prepričajte, da je kolo varno za uporabo, prav tako pa ne pozabite na čelado. Med vožnjo s kolesom vso svojo pozornost usmerite v promet in okolico. Uporaba slušalk ali telefona lahko počaka na prvi premor.
Pomen urejene kolesarske infrastrukture v mestih
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije varna infrastruktura za hojo in kolesarjenje predstavlja tudi pot do večje zdravstvene pravičnosti. Za najrevnejše prebivalce mest, ki si pogosto ne morejo privoščiti zasebnega prevoza, sta hoja in kolesarjenje lahko dostopen način mobilnosti, ki obenem zmanjšujeta tveganje za srčno-žilne bolezni, možgansko kap, nekatere vrste raka, sladkorno bolezen in celo prezgodnjo smrt. Izboljšan aktiven transport tako ni le zdrav, ampak tudi pravičen in stroškovno učinkovit.
Zagotavljanje potreb ljudi, ki hodijo in kolesarijo, ostaja ključni del rešitev mobilnosti za mesta, ki želijo ločiti rast prebivalstva od povečanja emisij ter izboljšati kakovost zraka in prometno varnost. Tudi pandemija COVID-19 je številna mesta spodbudila k ponovnemu razmisleku o svojih prometnih sistemih.
Več na povezavi:
https://nijz.si/zivljenjski-slog/telesna-dejavnost/daj-v-visjo-prestavo-za-zdravje-in-zabavo/